Szkło weneckie - jego bogata historia, pochodzenie i rodzaje.

Należy drogocennych kruszców

Oprócz kamieni szlachetnych w produkcji biżuterii stosuje się również szkło weneckie. Choć nie należy ono do drogocennych kruszców daje bardzo ciekawe efekty. Jest to szkło artystyczne, które pochodzi z Wenecji, a dokładnie z weneckiej wyspy Murano. Dziś szkło Murano znane jest na całym świecie, a mieszkańcom Wenecji nie udało się zachować tajemnicy jego wytwarzania wyłącznie dla siebie.

Obawiano się, pożar może zniszczyć miasto

Patrząc dziś na biżuterię z dodatkiem szkła weneckiego, taką jak kolczyki, naszyjniki, łańcuszki, trudno sobie wyobrazić, że ma ono aż tak długą historię. W 1291 roku władze Republiki Weneckiej nakazały przeniesienie wytwórni szkła na wyspę Murano. Obawiano się, że pożar może zniszczyć miasto zabudowane głównie drewnianymi budynkami. Rzemieślnicy wytwarzający szkło cieszyli się dużymi względami, stanowili wręcz elitę wenecką. Mimo zakazu wyjazdu poza republikę wielu z nich udało się do Anglii, czy nawet Holandii.

Produkowano kryształy, szkło emaliowane, szkło

Monopol na wytwarzanie wysokojakościowego szkła pozwolił rzemieślnikom weneckim udoskonalić technologię produkcji szkła. Produkowano kryształy, szkło emaliowane, szkło z pasemkami złota, szkło kolorowe (millefion), szkło mleczne oraz szklane imitacje gemm.

Panie lubią naszyjniki

Dziś szkło weneckie jest powszechnie stosowane przy wyrobie biżuterii. Nie są to może szmaragdy, ale prezentują się ciekawie. Panie cenią sobie zwłaszcza naszyjniki ze szkłem weneckim. Popularna jest również odmiana szkła weneckiego zwana mirafiori. Szkło weneckie dostępne jest chyba w ofercie większości sklepów zajmujących się sprzedażą prefabrykatów do produkcji biżuterii.